Bulharsko. Stylová přitom levná dovolená.

Bulharsko se někomu může zdát jen jako postkomunistická země. Snad se mi to nezdá, že tu panuje jakési bezvládí. Nebo spíše bych řekl, nějaký rozkvět země i lidí jako u nás po roce 89. I tak tu každý rok tráví dovolenou spousta čechů. Bulharsko má totiž něco do sebe.

Je tu velký vliv ruska, píše se tu Azbukou. Ale co mne hodně překvapilo je ochota lidí vám se vším pomoci. Možná jste jako já a já to vidím i u jiných čechů, že mají vůči Bulharům předskudky. Tyhle předsudky mi ale padly hned po příjezdu. Opravdu ochota a slušnost lidí je tu na vysoké úrovni.

IMG_0597

Sunny Beach (letovisko)

Je několik kilometrů dlouhá pláž, na které denně najdete tisíce lidí na lehátkách, v barech nebo restauracích. Od pláže se hotely táhnou až do města. Druhá věc, která mne dostala je asi 300 hotelů na km čtvereční.

Najdete tu kolem pláže spousty stánků a atrakcí. Milion kopií všech značek. Takže je libo Luis Vuiton, Prada, najdete tu od peněženek, kabelek po boty a hodinky. Cestuji na lehko a tak i když nejsem na fake hadry, tak bych mohl utratit tisíce. Protože to co najdete na stáncích se prodává i v obchodech. Nikoho to nepohoršuje a turisté nakupují ve velkém. Říkám s takovými věcmi si tu nikdo hlavu neláme.

Vyzkoušet si tu můžete paragliding, vodní skůtry, vodní zorbing, katapult. Najdete tu Aquaparky, dá se domluvit safari, vyjížďka v Cabrio trabantu, plavba na Nessebar nebo projížďka na velbloudovi.

Ve městě je rožšířená a jsou prakticky kolem pláže elektrická tříkolka nebo elektrické miniauta. Turisti tu na nich jezdí jak blázni a k večeru slyšíte neustálé troubení.

Všude kolem pláže vás lákají do restaurací a barů a hned vám připraví stůl nebo židli. Někomu to příjde vlezlé, ale mě naopak. Skvělá propagace podniku.

IMG_0894

Nessebar

Je ostrov spojený se Sunny Beach. Je hezký večer i ráno. Já si přivstal na východ slunce a bylo to magické. Večery mají to samé kouzlo. Udělal jsem si jedno odpoledne a celý ho se psem obešel. Historické centrum jsem ještě neprošel, ale po stranách je lemovaný restauracemi. A tak jako v Sunny Beach vás tahají dovnitř ochutnat jídlo nebo si dát drink. Paráda.

Přímo do historického Nessebaru jede ze Sunny Beach autobus s turisty. A jak jinak, v las Vegas, jezdí tu i anglické dvoupatráky.

Nessebar je kromě ostrava i přístav, takže se můžete projet lodí i do blízkého Sozopolu, rybařit potápět se nebo si vyjet na Katamaránu.

Není moc velký, za to je z něj velká atrakce. Všiml jsem si, že při cestě na něj, je u řeky něco jako socha svobody. Přišlo mi to super.

IMG_0755

Sumárum

Bulharsko je levná země. Jsou v EU, ale nemají euro. Pokud byste sem jeli, doporučuji AirBnB kde si můžete cenu vyjednat. Jinak hotely jsou tu průměrné až drahé. Ty u pláže. Na mne 120 leva/noc je moc.  Ale pokud chcete jet na týden tak se do 9-10000 kč vlezete.

Některé věci jsou tu daleko levnější než u nás. Jako cigarety a alkohol. Kouřím Camel 100´ a ty tu koupím za 74 kč. Chleba koupíte za 13 kč, margarín za 27 kč. Benzín i nafta stejně kolem 30 kč/L.

V restauraci se najíte do 150 korun opravdu dobře. Já jsem se za 130 kč za jídlo královsky najedl. A co můžu rozhodně doporučit je bulharský Kebab a pizza. Obojí nemá chybu. Pizzu dělají dokonce lépe než v Itálii.

Markety jsou tu ve stylu české Hrušky nebo COOPu. A ty v centru mají jen základní potraviny a alkohol. Nic moc byste si nenakoupili. Dál od centra je to lepší, ale až na dva obchody nic ve stylu našeho nakupování v shopping centrech.

IMG_0589

Doprava

Pokud nepojedete cestovkou. Dostat se sem můžete jak letadlem (letiště Burgas je 30 km) tak autem. Z Ostravy je to 1900 km. A zvolil jsem cestu přes m´Maďarsko a rumunsko, zdá se mi nejkratší a obě země jsou taky v EU, takže nepotřebujete pas.

Co se ale dá říct na dopravu? Jednoduše se přizpůsobit. Lidé tu jezdí jako v Itálii s tím rozdílem, že po sobě neřvete. Do křižovatky si najede ten rychlejší. A to i ve městě. A infrastruktura je opravdu zastaralá. Na dálnici pokud se chcete vyhnout vytlukům tak do 100 km/H.

Bulharsko je jak říkám v rozkvětu, tak doufám, že se to za pár let napraví.

Doporučil bych ho všem kdo hledají levnou dovolenou, kdy se chtějí válet na pláži. Užít si nějaký ten život. Ale i těm co hledají místo k aktivně trávené dovolené.

David Dovhun
Jsem Bloger, Hostitel přes AirBnB a Booking.com a jsem autorem projektu Svoboda na vozíku. A jsem autorem několika elektronických knih. Rád plavu, cvičím, čtu a mou vášní je cestování a Hostitelství.

Stáhni si Zdarma E-Book Proč pronajímat přes AirBnB

Chtěl bys vydělávat na pronájmech? Zjisti proč bys měl/a pronajímat přes AirBnB (a to i když žádnou nemovitost nevlastníš.)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 • Stáhni si některý z e-Booků Zdarma

  7+1 rada jak úspěšně a bez stresu žádat o příspěvky

 • Proč pronajímat přes AirBnB

 • Srpen 2018
  Po Út St Čt So Ne
  « Čec   Zář »
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
 • No weather information available
 • Nejnovější příspěvky