Burgas. Socialismus jako na dlani.

Když jsem jel do Burgasu do realitní kanceláře, měl jsem sto chutí zpívat. Jednak kvůli kvalitní dálnici a jednak kvůli monstrózním a stylovým hotelům, které jsem po cestě mohl vidět. A když jsem tam dojel. Byl jsem mile překvapen. Nejen tím, že i když jsem v centru. Potom i v blízkosti pláže, tak tu není to šílenství co v Sunny beach, kdy potkáte mraky turistů na vycházkách.

IMG_1041

Dálnice ze Sunny Beach

Je kvalitní skoro celých 40 km až právě do cedule Burgas. Burgas začíná, pěkná silnice končí a znovu začíná tankodrom. V Burgasu ve městě je to jak kde, což se dá čekat. Co se týká řidičů, je to kapitola sama o sobě. Pokud chcete aby jste dojeli v pořádku. Musíte brát řízení Bulharů s rezervou. V klidu si zastaví v pomalém pruhu a jdou se vyčůrat, v pohodě si zacouvají, když vidí třešně nebo něco u cesty. Pokud věříte na přednost zprava, vezme i tohle za své.:D

Řídím rok a půl. Najeto mám přes 15 000 km, ale přímořský déšť se vyplatí nepodceňovat. Je to liják, kdy opravdu nevidíte na metr. Potkal jsem desítky aut stojících v pomalém pruhu, jen se zapnutými blikačkami. Rychlý pruh jel 40 i 20  km/h.

A co se dělo ve městě, to se nedá popsat. S odstavenými auty jako na dálnici, ale té vody jako v Benátkách. Mazec. Zároveň hodinu po lijáku po vodě ani památky.

IMG_1044

Turistů jako šafránu.

Tohle se mi v centru líbilo. Samí domorodci. Zněla jen bulharština. A takto mi to vyhovovalo. Nebyla to ta klasická turistická párty, kdy se každý snaží bavit. Turistu by tu člověk pohledal. Dal jsem si kafe v pěkné restauraci, kde jsem dostal kafe za 1,75 leva. A kde navíc hrál na kytaru docela cool starší pán. Nutno říct, že jeho hraní s pozdějšími hodinami, psal jsem tam článek, přilákalo spoustu hostů a celá restaurace i zahrádka se zaplnily.

Po tom, co jsem chodil po realitkách jsem se dostal i k běžným lidem, jak mi chválili psa, u kupování kafe, při návštěvách obchodů. A skoro nikde neuměli anglicky. Mě to ale poprvé vůbec nevadilo. Snažil jsem se tak aspoň více mluvit rusko-bulharsky.

IMG_1046

Pomníky a budovy

Celé Bulharsko se mi líbí v tom, že jsou hrdí na své města. U většiny měst, které jsem projel stojí vždy nějaký pomník. Není to jako cedule Ostrava, ale vážně pěkný kus práce. Většinou velký kamenný pomník s obloukem a velkými písmeny daného města. (kolem dokola s okrasnými květinami.) Je v tom kus hrdosti.

Stejně tak se mi líbí architektura. Měl jsem možnost vyfotit jen pár hotelů a domů. Kdo by ale řekl, že takové hotely museli Bulhaři stavět před 50 roky je na omylu. Narazil jsem na stejnou architekturu u novostaveb, ještě rozestavěných budov. Hotel v Primorie mi přišel jako z New Yorku 50-tých let. A takových je tu více. Ta majestátnost, hrdost a sláva. Fakt se mi to líbí.

To co u nás nahrazují dětské prolízačky a architektura Jóži Přitepleného Osmého, to je v Bulharsku vážně vidět. Jsou to velká náměstí, s pomníky asi padlých nebo státníků. Líbí se mi ty majestátní budovy jak za cara. U nás se dá tohle vidět asi jen ve staré praze, i když to taky není ono. Holt asi vliv ruska. Nic proti moderní architektuře, jen mi tohle příjde tak nějak lepší.

Na druhou stranu něco jako zelená úsporám v Bulharsku ještě neproběhla. U bytů i domů jde vidět, že jsou z 60-80-tých let. Jen klimatizace je tu na každém okně. Jak by taky ne. Bez ní by tu člověk za živa umřel.

IMG_1052

Bezbariérovost

Bezbariérovost je tu jako v celém Bulharsku podle mne sporná. Občas jsem narazil na ceduli entry for (znak vozíčkáře) a hned za tím několik schodů. Ale přes centrum se pohybovat i na vozíku dá. Holt některé obchody a restaurace jsou pro vozíčkáře nedostupné. Chystám se tam pronajmout byt, takže jsem sám zvědav, jak to tam zhodnotím posléze.

Jezdí tu i bezbariérové autobusy. Ale asi nemusím říkat, že bus ok, ale nástupiště ne. Po dešti bych nikomu nepřál chtít jen autobusem. Autem je pohyb ale skvělý. Prakticky všude. I na promenádě jsem našel místo se znakem vozíku. U turistických míst jako je právě promenáda a určitě i ve městě je to daleko lépe podchycené. V tomhle mají oproti Bulharským vozíčkářům turisté lepší pozici.

IMG_1053

Ceny

Co se týká obchodů. Buď jsem narazil na výprodeje nebo mi ceny přišly dost nízké. Asi stejně jako na tržnici v Sunny Beach. Například jsem byl v Butiku se spoleřenskými hadrami a cena komplet obleku 150-190 leva. Nejsem v tom ještě moc zběhlý ale zdály se mi kvalitní. Kromě tedy obchodu Armani. Tam jsem našel stejné fakey jako na tržnici za astronomické ceny. Triko 370 leva.

Myslím, že se do Burgasu ještě nejen kvůli cenám vrátím.

IMG_1059

Lidé

Lidé jsou tu jako snad v celém Bulharsku skvělí. Když jsem se nemohl dostat na chodník. Vyběhla paní ze svého obchodu a pomohla. Ti prodejci jsou vůbec skvělí na povídání a vše co k obchodu patří. V tom se my češi máme co učit. Skvěle pokecáte jak u nákupu, tak v trafice nebo kdekoliv jinde.

David Dovhun
Jsem Bloger, Hostitel přes AirBnB a Booking.com a jsem autorem projektu Svoboda na vozíku. A jsem autorem několika elektronických knih. Rád plavu, cvičím, čtu a mou vášní je cestování a Hostitelství.

Stáhni si Zdarma E-Book Proč pronajímat přes AirBnB

Chtěl bys vydělávat na pronájmech? Zjisti proč bys měl/a pronajímat přes AirBnB (a to i když žádnou nemovitost nevlastníš.)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 • Stáhni si některý z e-Booků Zdarma

  7+1 rada jak úspěšně a bez stresu žádat o příspěvky

 • Proč pronajímat přes AirBnB

 • Srpen 2018
  Po Út St Čt So Ne
  « Čec   Zář »
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
 • No weather information available
 • Nejnovější příspěvky