Sunny Beach z vozíku

Sunny Beach je jak jsem psal dříve jedna velká párty. Přes léto stoprocentně. Jak je to z vozíku? Na to kolik jsem tady potkal vozíčkářů to není slavné. I když do města jezdím autem. Tak se docela i nachodím. A někde je třeba opravdu pomoc. Co mne zarazilo, tak že třeba jedna z hlavních pošt není vůbec přístupná.

Co ale Sunny Beach nemá v upravenosti, s tím pomohou lidé. I když pro někoho to může být nedůstojné nebo problém. Na pláž se dostaneš jen s doprovodem. Dřevěný chodník je dlouhý od klasického vždy tak 10 m. A pak si pomoz sám. Nefunguje tady taky ani nějaký servis pro vozíčkáře, jako např.ve Španělské Valencii.

Dokonce jsem našel ceduli Entry for wheelchair, ale široko daleko nebylo nic jen písek. :D

IMG_0672

Co najdete

Pláž je dlouhá cca 5 KM a kolem ní směrem do města jsou vystavěny hotely. Dočetl jsem se, že je začali stavět kolem roku 1960-70. A najdete tu od luxusních hotelů po ubytovny nebo 1 hvězdičkové ubytování. Někde Sunny Beach připodobňují množstvím hotelů k Albánii. Je jich tu fakt mraky, to se jen tak nevidí.

Celé centrum až do jeho poloviny rozděleného hlavní cestou je až na pár chodníků sjízdné. S obchody je to horší. Skoro každý má schody. Najít se ale dá, protože jich tu je jako hotelů :D

S restauracemi je to lepší, pokud se dostanete na patník, jste tam. Jsou jich tu mraky. Cílený pohyb za něčím je vlastně lehký, z hotelu na pláž, do restaurace, do obchodu nebo za zábavou. Říkám celé Sunny beach se skládá jen z hotelů a apartmánů. Nic jiného tady nenajdete.

Jsou tu mraky Travel agentur, které zprostředkovávají zážitky. A můžete tu dělat prakticky cokoliv. Od surfingu, jízdu lodí, jízdu na skutru, na padáku za člunem, potápění. V jedné z agentur mi nabízeli výlet na jachtě na celý den.

alzy

Falzy, všude falzy

Kolem pláží jsou hodně rozšířené Fish Spa, taky jsem je využil. Ale jsou tu i všelijací jednotlivci, kteří nabízejí foto s hadem, krokodýlem, papouškem, pouliční kadeřníci, na každém rohu je tetovací studio. Jak Henou, tak klasickým způsobem. A kromě toho pláž lemována stánky se zaručeně značkovým zbožím. Vůbec nechápu, jak je možné tady bez pokuty nabízet kopie Versace, Prada nebo Gucci hader. I když jsou Bulhaři v EU. Nikdo si tu s tím ale hlavu neláme.

Nike boty vyjdou na 500-1000 kč, podle kvality falzu. Hodinky to samé od 150-1500 kč. Tričko 150-250 kč, bunda 450 kč. Raritou jsou tu asi kabelky a tašky, které tu frčí. Nejdražší jsou tu asi klasické džíny, cca 1500 kč. Pokud uvažujete nad cestou sem a nevadí Vám i kvalitní falsy, oblečení nakupujte až tady.

O jídle už jsem psal dříve, v restauraci se do 150-200 kč najíš královsky. V obchodech dál od centra je taky levně. To samé i v centru, malinko dražší, ale v centru prostě neseženeš klasické potraviny. Vše je o pitném režimu a rychlovkách k snědku. Co jsem si ale oblíbil jsou salámy. A jako kuřáka mě těší i cena cigaret, i o 20-25 kč levnější než u nás v ČR.

Kdysi i u nás byl salám z masa a ne náhražek. Fakt jsou vynikající.

zdraví

Zdraví

Nevím jak je to s ošetřením, ale co se týká ereceptu od nás z ČR, tak tady neplatí a hradí se vše hotově. Může se to zdát špatné, ale léky se tu prodávají za zlomkové ceny než u nás. Kapky, které jsem tu koupil vyšly na 70 kč. Což bych u nás dostal minimálně za 200 kč.

Co se týká zdravotnictví, našel jsem tu jednu polikliniku. Měl jsem ječné zrno a vyšetřili mne na chodbě, vypsali zmíněný recept a vše bylo grátis. O receptech mluvím, protože jsem si jeden z čech nechal poslat.

Když jsem hledal po lékárnách Baclofen nebo Neurontin, tak jsem obešel 5 lékáren a nic. Tam jsem zažil i neochotu. Ale není se čemu divit. V lékárně tady prodávají drogistické zboží, opalovací krémy a pod.

Z míst, které bych doporučil. Sám se chystám na loď do Sozopolu, jsou možná oba Aquapararky. A možná něco z nabídky Travel Agentur. Tedy sporty a zábavu. Jinak tu moc kultura nekvete. Do restaurací si ale můžete zajít na živou hudbu, a to od Bigbítu přes RAP k Popu. Stačí sledovat bilboardy a navštívit danou restauraci nebo klub.

IMG_0671

Kdy přijet

Pokud se tu na vozíku chystáte, radím se ubytovat v centru. Já jsem autem, ale pokud by jste měli (Hotelové komplexy jdou až po krajích do Svatého Vlasu a dál. A na pláž to je potom daleko a po hlavní) docházet na pláž není to  praktické.

Sezona je tu cca do 20 září. Většina turistů, je už teď pryč a co jsem slyšel, většina podniků a obchodů se po sezóně zavírá. Myslím to vážně. Už teď je tu na ulicích minimální provoz. I když tady mají sníh cca tak týden v roce, sezóna by znovu měla začínat až v dubnu. Místo sněhu a jde to poznat už teď je déšt a ochlazení.

Už i já zvažuji jak dlouho tu zůstanu. Pravda, apartmány teď seženete za zlomkové ceny. Od září mám domluvený jiný apartmán a ten mám za 5000 Kč/měsíc. Vyplatí se pokud sem pojedete i za něčím více než jen koupání a 40-kami stupňů.

David Dovhun
Jsem Bloger, Hostitel přes AirBnB a Booking.com a jsem autorem projektu Svoboda na vozíku. A jsem autorem několika elektronických knih. Rád plavu, cvičím, čtu a mou vášní je cestování a Hostitelství.

Stáhni si Zdarma E-Book Proč pronajímat přes AirBnB

Chtěl bys vydělávat na pronájmech? Zjisti proč bys měl/a pronajímat přes AirBnB (a to i když žádnou nemovitost nevlastníš.)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 • Stáhni si některý z e-Booků Zdarma

  7+1 rada jak úspěšně a bez stresu žádat o příspěvky

 • Proč pronajímat přes AirBnB

 • Září 2018
  Po Út St Čt So Ne
  « Srp   Říj »
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
 • No weather information available
 • Nejnovější příspěvky