Letovisko, které je po sezóně prázdné

IMG_0645

Většina lidí jezdí k moři přes léto. Užívat si pláží a slunce. Pokud ale nejedete za koupáním, může se vám taková dovolená líbit. V Bulharsku po sezóně seženete apartmány a hotely za zlomkové ceny. Kromě toho pokud jste pro prázdné pláže a chcete si užívat klidu a pohody bez dalších turistů, pak může být dovolená po sezóně pro vás.

Letoviska jako Sunny beach jsou od října liduprázdné. Dočetl jsem se, že letovisko jako tohle je snad jen v Turecku. O tom, že je tu hotel vedle hotelu jsem psal. Teď je až na pár obchodů a restaurací všechno zavřené. I většina hotelů a apartmánových komplexů. Nenajdete tu tak stánky se suvenýry, drobnými obchody, tržnici nebo přeplněné bary.

IMG_0945

Zase Nessebar

Pokud nejste autem a máte řidiče můžete využít nějakou z fungujících půjčoven aut. Podívat se na historické centrum Nessebaru. Je to ostrovní městěčko s památkami, kdysi kolem dokola obehnáno hradbou. Ze které zůstalo kolem dokola jen pár stěn a velká vstupní brána. Stejně jako v Sunny beach už tady nenajdete suvenýry apod. ale ve starém centru se normálně bydlí. A tak jsou otevřené i restaurace a některé obchody. Terén je v celém starém městě většinou zámková dlažba.

Staré město můžete projít jeho uličkami, kde je i muzeum nebo několik kostelů nebo si udělat výlet kolem dokola a ostrov tak celý obejít. Je to záležitost na jedno odpoledne. Jedna strana je prázdné parkoviště s naprostým soukromím a výhledem na moře. Ta druhá je více turistická s restauracemi, hotely a plážemi, kde podle mého i po sezóně bydlí hlavně movitější cizinci.

Na východní straně jsou moc pěkné východy slunce.

IMG_0848

Lodí nebo pěšky

Kromě procházek, je Nessebar i přístav, kde si můžete vyjet lodí do blízkého Sozopolu a okolních měst. Cesty budou mimo sezónu otesané, ale jezdí se. Nabízí se tak výlet na Katamaránu. A i po sezóně jsem na moři zahlédl menší lodě. Podle informací z agentury na zážitky se dá stále rybařit a snad i potápět.

Z Nessebaru zpět na Sunny beach se dá projít přes most zpět k písečným plážím. Na jedné straně potkáte to málo turistů, kteří staré město navštěvují celý rok a na druhé kolem pláží vybydlené hotely a zavřené bary. Je to zajimavý kontrast a má něco do sebe.

Na plážích potkáte minimum lidí. Většinou se procházejí. Najdete ale i pár lidí, kteří se opalují. Pokud není vítr i v říjnu má slunce sílu.

Pokud jste na hotelu. Tak máte o stravu a zábavu postaráno. Většina hotelů mají restaurace i  welness, fitness apod. Pokud jste na apartmánu, najdete tu v centru asi 5 restaurací, které jsou volně otevřené a nebo si vyhlédnete nějaký obchod a vaření máte ve své režii. Do většiny se s pomocí na vozíku dostanete.

IMG_0842

Procházky, relax

Je to místo, které se můžete navštívit pokud chcete mít klid a užívat si volna bez ruchu města a tisíců turistů. Na pláž chodí pár místních a z toho zrnka turistů pár lidí. Kolem celé pláže je z jednoho na druhý konec města skoro nepřerušený souvislý chodník.

Pohyb tady je na rozlohu za nákupy atd lepší autem. Ale i pěšky si vystačíte. Některé chodníky a silnice nejsou bezbariérové vůbec, ale vzhledem k provozu se dá vše objet. Pro zdravé se dají půjčit elektrické tříkolky nebo mini auta. Obojí je jak pro mladé tak i pro starší. Může to být skvělý adrenalinový zážitek.

Dříve než restauraci najdete jeden z otevřených obchodů, nebo večerek. Pokud si chcete dát kávu, můžete buď v některém z nich nebo ze stovky automatů po celém městě.

Nutno říct, že za cenu 6-15 kč dostanete kávu s kvalitou nesrovnatelně lepší než jakou známe z automatů v ČR.

IMG_0670

Turisty nečekejte

Apartmánové komplexy jsou až na pár místních a pár turistů taky prázdné. Kromě procházek najdete v resortech jako ke Sv.Vlasu právě i tenisové kurty nebo fitness a welness studia. Při hledání fitness centra mne zaskočilo, že jsem ve městě našel hned 3. Co je na rozlohu více než otevřených restaurací, když jsem ji hledal.

Sunny beach je klidné místo určené pro ty co hledají oddych, k dlouhým procházkám, posezení v restauracích nebo výletů po okolí. Pokud jste nezažili vybydlené město, atmosféra je jako v dlouhé neděli na malém městě. Moc turistů tu potkávat nebudete. A rušit vás nebudou ani noční tahy mladých ani žádný ruch velkoměsta.

Sunny Beach je tak po sezóně ne moc navštěvovaná zastávka mezi Varnou 100 km, Primoriem a Burgasem cca 40 m. Od října se sem rozhodně nedostanete autobusem s cestovkou. Dostat se tu dá buď autem nebo letadlem. V Burgasu je letiště. Je tu i autobusové nádraží, ale se spoji jako je Hladnovsko, a právě Burgas. Tam se dá dojet např.FlixBusem.

Sám jsem přijel z Rumunska a pro našince dost velký zážitek. Je tu poznat ještě socialismus a údržba dálnic a silnic někde za moc nestojí. Naproti tomu ze Sunny beach do Burgasu je 40 km pěkná dálnice. Trochu zarážející je, že při začátku Burgasu kde vidíte ceduli Burgas je silnice zase jako tankodrom. Je lepší počítat i s tím, že se v celém Bulharsku nezrovna dodržují dopravní zákony. A tak se někdy obrníte trpělivostí.

Jsem tu 5 měsíců a ta proměna z turistického centra do klidné vesničky je něco nepopsatelného. Každopádně ať na déle nebo jen na pár dní jako zastávku mezi Varnou a zbytkem Bulharska, který budete chtít strávit u moře stojí za úvahu.

 

 

David Dovhun
Jsem Bloger, Hostitel přes AirBnB a Booking.com a jsem autorem projektu Svoboda na vozíku. A jsem autorem několika elektronických knih. Rád plavu, cvičím, čtu a mou vášní je cestování a Hostitelství.

Stáhni si Zdarma E-Book Proč pronajímat přes AirBnB

Chtěl bys vydělávat na pronájmech? Zjisti proč bys měl/a pronajímat přes AirBnB (a to i když žádnou nemovitost nevlastníš.)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 • Stáhni si některý z e-Booků Zdarma

  7+1 rada jak úspěšně a bez stresu žádat o příspěvky

 • Proč pronajímat přes AirBnB

 • Říjen 2018
  Po Út St Čt So Ne
  « Zář    
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  
 • No weather information available
 • Nejnovější příspěvky