Jsi na vozíku a chtěl/a bys publikovat svou tvorbu na tomhle webu (píšeš, fotíš, cestuješ, věnuješ se něčemu co bys rád dostal/a mezi lidi)? Napiš mi na david@daviddovhun.cz

Kdo jsem

Nadšeně cestuji, pracuji na tomto a dalších projektech kdekoliv v ČR a v Evropě (zatím jen 
v Evropě). Vždy z pohodlí jako doma, za ceny daleko nižší než ve většině cestovních kanceláří 
a v hotelech. Za 2 roky jsem podnikl více než 20 cest jak po ČR, Slovensku, tak i po Španělsku, Itálii a Chorvatsku. Využívám ke svým cestám různé servery, které mi je ulehčují. 

Ne vždy to ale bylo takové jako teď...

Dříve jsem byl dost uzavřený do sebe. Cestování jsem bral jen jako útěk od domova nebo 
z reality, trpěl jsem depresemi... Po tom, co jsem se z nich dostal, jsem celý život zasvětil práci a pracoval i 16 hodin denně. Vážil jsem si svého domova a jen pomyšlení mít návštěvu třeba jen na noc, se mi jevilo jako něco strašného. Dělit se o svůj domov? Nikdy. A cestování? Bral jsem ho opravdu jako něco, co je pro běžné smrtelníky vlastně k ničemu.

Bylo i zle

Sice jsem necestoval, ale i tak jsem narážel na překážky ve svém městě, později ve více městech. Stěhování, i jen cesty za specialisty do jiných měst. S vozíkem jsem narážel na neoznačená místa, nevyhovující bezbariérové přístupy, nedostatečné informace o lékařích 
s bezbariérovým přístupem, sportech, službách atd. Když jsem cestoval sám, připadal jsem si v cizím městě jako mimoň. 

V novém městě jsem hledal lékaře, osobní asistenci, pumpu, přístupný obchod. Dříve než jsem se někam vypravil, musel jsem Googlit a hledat na internetu. Tehdy ještě žádná bezbariérová mapa v ČR nebyla.
Jak já si kolikrát nabil hubu! Než abych hledal restauraci nebo nějaký podnik, zůstával jsem raději doma. A kvůli depresi dokonce i několik týdnů.  

Když jsem vyrazil s týmem ragby na večeři a někdo zjistil, že se jedná o bezbariérový podnik, 
i tak jsme krutě narazili. Vypadal slušně, bezbariérový byl, ale večeře nám přinesli až za 1,5 hodiny a ještě po kouskách. Musíme tedy dělat kompromisy? Chodit jen po známých místech nebo se spokojit s místem, kde mají špatné služby jen proto, že nevíme, kam jinam se dostaneme?  

S koncem práce pak přišla volnost 

Po těžké depresi jsem se ale rozhodl jít cestou, kde se můžu realizovat. Projekt Svoboda na vozíku jsem měl v hlavě už několik let. Z důvodu vysokých nákladů jsem ho však tehdy odložil a bohužel jsem ho odložil i teď.

 

 

Dostal jsem se náhodou ke kurzu podnikání. A v roce 2016 jsem začal psát Blog na www.daviddovhun.cz   O depresích a jak se jich zbavit. A zároveň jsem v té době začal nabízet s bratrem jeho byt na AirBnB.

A náhoda tomu chtěla, že jsem sám začal přes AirBnB cestovat. Ověřil jsem si pár cest po ČR a pak jel na měsíc do Španělska. I když to nebylo ideální, jakmile musím, jsem coby vozíčkář docela zdatný. A mezitím jsem i na cestách dál psal blog a zároveň hostil přes AirBnB.

A teď to přišlo

Sice jsem se zase potkal s depresemi. Ale dál píšu Blog na www.daviddovhun.cz a oblíbil jsem si AirBnB jak z pozice hostitele, tak i nadšeného cestovatele. A každý další host i cesta mě baví čím dál více.

Dva roky jsem tedy dělal tyto dvě věci, než mi došlo, že se dají skvěle propojit se Svobodou na vozíku. I když jsem byl jediný vozíčkář, u některých hostitelů přes AirBnB i jiných, jsem si vydupal, aby na své náklady pokoje i domy pro vozíčkáře upravili.

Dál tedy píšu blog, Hostím přes AirBnB a cestuji. Dělám, co mě baví. A zároveň se pouštím do projektu Svoboda na vozíku, tedy toho, co mám v plánu tolik let. Píšu zážitky a točím videa 
z cest, mapuji místa, která navštívím, a zároveň píšu a chystám další e-booky právě o AirBnB.

Chci dokázat, že cestování nebo služby pro nás na vozíku nemusí být vždy o kompromisech. 
Že nemusí být nedosažitelné nebo ještě hůře, nevhodné pro nás na vozíku. 

I když cestujete chytře, tak si nevědomky dohodnete i ubytování, které prostě není pro vozíčkáře. A to chci taky změnit. Chci a už nabízím jeden bezbariérový byt pro potřeby vozíčkářů ve Frýdku-Místku.

Spolu s tím se snažím uspět s projektem Svoboda na vozíku na Startovači. Zde chci sehnat dostatek financí na další bezbariérové byty a zároveň vytvořit mapu bezbariérových míst 
a služeb v ČR, ale i dál. S tím, co už mám, i jak budu dál cestovat, budu na mapu postupně přidávat místa i služby, které vozíčkář na svých cestách jistě využije. 
Dál tedy spojuji tyto věci. Cestuji, protože mě to baví. Píšu, protože chci pomáhat lidem ke šťastnému životu, teď nově i o krátkodobých pronájmech na AirBnB. A mapuji místa pro vozíčkáře. Více o projektu Svoboda na vozíku zde>>