Jsi na vozíku a chtěl/a bys publikovat svou tvorbu na tomhle webu (píšeš, fotíš, cestuješ, věnuješ se něčemu co bys rád dostal/a mezi lidi)? Napiš mi na david@daviddovhun.cz

O projektu

Projekt Svoboda na vozíku mám v hlavě více než 5 let. Před 5 i 3 lety vypadal jako čirá mapa bezbariérového ubytování a služeb. To zahrnuje hotely, restaurace, lékaře atd. 

Přes úřad práce jsem si tehdy dělal kurz pro začínající podnikatele. Obvolával jsem hotely, restaurace a ptal jsem se, za jaké ceny nebo % z rezervace by byly hotely „ochotné'“ být na mapě. Zjištoval jsem i cenu, za kterou by mi firma vyrobila mapu a rezervační formulář. Sám jsem tehdy poptával maséra nebo hodinového manžela, a tak jsem obvolával ty, kteří v Ostravě docházejí až ke klientům domů. 

V roce 2015 jsem projekt odložil. Protože cena, za kterou jsou mi firmy ochotny vyrobit mapu, která bude dobře vypadat, šplhá ke 100 000 Kč. A to se ještě nebavím o aplikaci na mobilní telefony a tablety. Hotely většinou odpovídaly s jistým nezájmem: „Už jsme na booking.com, na tamtamu.Tečka. Anebo ještě hůře: „Lidi na vozíku nepotřebujeme.“

Piš Blog!

Něco jsem ale dělat chtěl. A navíc jsem dostal dobrou radu. Vstoupil jsem do dalšího kurzu, který jsem ale nedokázal s myšlenkou mapy skloubit. A začal jsem tedy psát Blog na www.daviddovhun.cz K tomu jsem začal společně s bratrem pronajímat byt přes AirBnB. 

Jelikož můj byt je pro dva malý, a shodou okolností se mi líbila představa cestovat 
a relaxovat, museli jsme vždy v době příjezdu hostů najít pro sebe ještě jiné ubytování. Poprvé to bylo u sestry, podruhé už na hotelu. A tak vlastně začala éra mého cestování... 

Po tom, co jsme začali cestovat, jsem si uvědomoval, že když už vozíčkář někde cestuje, tak má před sebou hodně co když... 

Například když se host ozval na poslední chvíli, sháněl jsem pak na rychlo bezbariérové ubytování poblíž. Sjížděl jsem internet. A popravdě, nejeden hotel, který píše, že je bezbariérový, doopravdy bezbariérový byl. Někde byl problém už u vstupu do hotelu, někde jsem se na pokoji nedostal třeba k oknu, nebo byly postele blízko u sebe a já v tu chvíli ocenil pomoc bratra. A i tak někde byl problém třeba  v koupelně. Nedostatek místa, nevyhovující sprchový kout apod.

A když jsme tam měli být týden, nebylo to veselé.
Byli jsme i v penzionu, kde jsme se sprchovali v koupelně až po strop plné úklidovými prostředky, kbelíky s hadry a smetáky. Každé ráno si tam uklízečka chodila přeprat hadry. Nebyla to tedy zrovna „idylka“.

Když jsme se narychlo balili, zjišťoval jsem si, co tam budu ten týden dělat, kde co v místě hotelu je. Většinou jsem věděl jen to, že budu pracovat. Ale vůbec nic o tom, kde je nejbližší obchod, kavárna, parkoviště nebo lékárna. A jestli budu chodit s bratrem všude, nebo můžu jít sám bez doprovodu. To jsem si zjišťoval až na místě. Pan Google je v tomto fajn, ale ne všude jsou fotky. Jistě existují i jiné bezbariérové mapy. Ale jejich frekvence k mým zadaným místům byla veškerá žádná... Nic proti nim.

Šlo by to takhle

Pak jsem spojil to, co postrádám, s tím, co doporučuje AirBnB. A tak jsem pro naše hosty vytvořil elektronické průvodce, kde jim ukazuji, co všechno mohou v okolí navštívit. Kam se zajít najíst, kde je nejbližší pekárna, lékárna, kde je supermarket, kino, kam se vydat za sportem nebo za kulturou. Ale i jak daleko je do Ostravy a co a kde je i tam. A tohle se setkalo s velkým kladným ohlasem. 

Hosté tedy vědí všechno, co potřebují. O daném místě i  okolí. 

A když jsem si spočítal cenu hotelů a cestování přes AirBnB, cestujeme výhradně přes AirBnB. Má to i další výhody. Byt je zařízený, můžeme využívat kuchyň, pracovní kout, obývací pokoj. Nejde tedy jen o jednu místnost. Vybavením se hotely tomu v bytě nebo domě nikdy ani nepřiblíží. Cenově už vůbec ne. 

Doba se mění a lidé chtějí cestovat i za zážitky a dobrodružstvím než jen bydlet  
v mumifikovaných pokojích na neosobních hotelech. 

Hosté u nás dostávají Welcome kit, snídani zdarma, poukaz na manikúru nebo masáž. Zároveň jsem hostům dojednal slevu na snídaně, obědy a večeře v blízké

 

 

stylové a vyhlášené restauraci, donášku pečiva každý den až do bytu nebo zlevněné taxi a dopravu např. z letiště, z nádraží nebo třeba jen po městě. 

A tohle všechno chceme díky mým zkušenostem s vozíkem převést do bezbariérové platformy. Chceme využít AirBnB k tomu, abychom vytvořili bezbariérovou platformu, kde ve větších městech nabídneme lidem na vozíku i jejich asistentům nebo menším rodinám (např. při konání veletrhů a jiných akcí) bezbariérové ubytování, s vyšším komfortem a skvělými službami. Kdo by dnes nechtěl něco navíc...   

Svoboda na vozíku je tedy projekt, který chce nabídnout krátkodobé ubytování vozíčkářům 
v plně bezbariérových bytech. S veškerými informacemi a službami, které vozíčkář může potřebovat a které mu pobyt zpříjemní. Kromě bezbariérových bytů vznikne na webu reálná mapa reálně bezbariérového dalšího ubytování. Mohli bychom si sami vybírat a dávat podmínky, za kterých budou na mapě  služeb. Bohatá na fotky a informace z místa i jeho okolí. Do budoucna i s možností si cizí pobyt (rozuměj ne byt SNV nebo službu na webu) rovnou zarezervovat, objednat. A spojit možná SNV i s dalšími vozíčkáři, kteří by chtěli jak na AirBnB, tak SNV pronajímat své bezbariérové byty.

Kromě našeho ubytování ale určitě ještě nabídneme ze startu možnost najít si ubytování i ve spolupráci s booking.com. 

Dále chci na web sám dávat informace, psát články a točit videa o zdraví, legislativě, financích nebo inspirující články ostatních vozíčkářů. A nechat ostatní vozíčkáře sdílet své koníčky, zájmy a články nebo sdílet i akce v jejich okolí. Ukázat tak dalším vozíčkářům, co všechno se dá i na vozíku dělat, nebo tím třeba jen odkrýt nějaké tabu. A zároveň je bavit. Což je pro moji introvertní povahu každopádně výzva!

Jelikož od ledna nabízíme první bezbariérový byt, přecházíme na s.r.o. I ostatní byty budeme dále nabízet přes AirBnB. Ostatním lidem chci přes náš odkaz nabídnout taky návod na hostitelství a vydělat si tak pěkné peníze. A proto na webu najdete i e-booky na toto téma. 

Na mapě tohle všechno dostanete, i když nechcete cestovat, ale hledáte jen bezbariérové místo, kde si po basketbalu zajít na pivo. Hledáte bezbariérovou poštu, obchod v okolí. Rádi byste změnili doktora, najdete ho. Chcete si domluvit masáže do domu, dostanete možnost. Hledáte parkoviště nebo bankomat, najdete ho. 

Cíle projektu

Vytvořit platformu pro krátkodobé bezbariérové ubytování v ČR s větším množstvím kompletních informací o místě i okolí. S vyšším komfortem a za nižší ceny než na hotelu. 

S aktivní mapou, na které toho bude více než jen hotely a restaurace. Sdílení informací ostatních vozíčkářů a jejich tvorba.  

Je to projekt, který se chce zpětnou vazbou posouvat k lepší informovanosti a poskytování služeb. Projekt jako takový nebude nikdy úplně hotový, protože mapovat chci vždy dál a více. 

Nechci hrát na city, ale když jsem chodil na Hipoterapii, což je jízda na koni pro lidi s hendikepem, tak jsem opravdu žasnul, co jízda dělá například s dětmi po obrně. Proto chceme najít vhodný tým a z toho, co vyděláme, chceme nějaké děti takto zafinancovat. 
A pokud pro ně najdeme i jiné aktivity, tak hodláme poskytovat i týdenní pobyty pro tyto děti společně s jejich rodinou v bytech Svoboda na vozíku.

V roce 2018 máme v plánu pronajmout 2 bezbariérové byty v Ostravě, 2 bezbariérové byty v Olomouci a 2 bezbariérové byty v Brně. Zmapovat severní a jižní Moravu. Přivést na web minimálně 2000 aktivních uživatelů měsíčně. 
David

David

Svoboda na vozíku